אחוז הסכמה לתמ"א 38 – מה הרוב הדרוש?

דצמבר 28, 2023

תוכן עניינים

תמ"א 38 היא תכנית מתאר ארצית, שנועדה לחזק מבנים קיימים שנבנו לפני שנת 1980, אשר אינם עומדים בתקן להגנה מפני רעידות אדמה. התכנית ממריצה את בעלי הדירות בבניין לבצע את עבודות השיפוץ בעצמם, באמצעות תמריצים כלכליים והטבות שונות לטובת הדיירים.

אחד הגורמים המרכזיים בהצלחתה של תמ"א 38 הוא אחוז ההסכמה הנדרש לביצוע הפרויקט. אחוז ההסכמה הנדרש הוא אחוז מבעלי הדירות בבניין הצריכים להסכים לפרויקט על מנת שהוא יוכל להתבצע.

נכון להיום אחוז ההסכמה הדרוש לביצוע פרויקט תמ"א 38 הוא כדלקמן:

 

אחוז הסכמה דרוש לתמ"א 38/1 – חיזוק ועיבוי

-עבור ביצוע עבודות חיזוק בלבד: 66% מבעלי הדירות בבניין
-עבור ביצוע עבודות חיזוק ותוספת בנייה: 66% מבעלי הדירות בבניין, אולם אם הושגה הסכמה של 66% מבעלי הדירות, המפקח על המקרקעין רשאי לאשר את הבנייה לאחר שמיעת טענות הצדדים ושיקול כלל הסיבות לחיוב ולשלילה.

 

אחוז הסכמה דרוש לתמ"א 38/2 – הריסה ובנייה מחדש

-80% מבעלי הדירות בבניין

חשוב לציין כי אחוז ההסכמה הנדרש הוא אחוז מבעלי הדירות בבניין, ולא אחוז מבעלי הזכויות בבניין. לדוגמה, אם בבניין יש 10 דירות, ו-5 מהן מוחזקות על ידי משקיעים, אז כדי לקבל הסכמה של 66% מבעלי הדירות, נדרשת הסכמה של 4 מתוך 5 הדיירים שאינם משקיעים.

 

בנוסף, ישנם מספר גורמים נוספים שיכולים להשפיע על אחוז ההסכמה לביצוע פרויקט תמ"א 38.

  • היקף הפרויקט – ככל שהיקף הפרויקט גדול יותר, כך קשה יותר להשיג הסכמה של רוב הדיירים. לדוגמה, פרויקט תמ"א 38/2, הכולל הריסה ובנייה מחדש של הבניין, הוא פרויקט מורכב יותר מפרויקט תמ"א 38/1, הכולל חיזוק הבניין בלבד.
  • התמריצים הכלכליים – ככל שהתמריצים הכלכליים לדיירים גבוהים יותר, כך עולים הסיכויים להשיג הסכמה. לדוגמה, הרחבת דירה או הנחה במחיר הדירה החדשה הם תמריצים כלכליים משמעותיים שיכולים להשפיע על החלטת הדיירים.
  • היחסים בין הדיירים – ככל שהיחסים בין הדיירים טובים יותר, כך עולים הסיכויים להשיג הסכמה. דיירים שמכירים זה את זה ומאמינים אחד בשני, יהיו יותר מוכנים לשתף פעולה ולהגיע להסכמה.

אחוז ההסכמה לביצוע פרויקט תמ"א 38 הוא גורם חשוב המשפיע על הצלחת הפרויקט. על מנת להגדיל את הסיכויים להשגת הסכמה, חשוב לקחת בחשבון את הגורמים השונים שיכולים להשפיע על החלטת הדיירים.

 

אחוז הסכמה לתמ"א 38 - מה הרוב הדרוש?

 

השפעת אחוז ההסכמה על ביצוע פרויקט תמ"א 38

אחוז ההסכמה הנדרש לביצוע פרויקט תמ"א 38 הוא גורם חשוב המשפיע על הצלחת הפרויקט.

במקרים בהם לא ניתן להשיג הסכמה של 66% מבעלי הדירות, המפקח על המקרקעין רשאי לאשר את הפרויקט לאחר שמיעת טענות הצדדים ושיקול כלל הסיבות לחיוב ולשלילה. עם זאת, הליך זה יכול להיות ארוך ומייגע, ויכול לעכב את ביצוע הפרויקט.

 

גורמים נוספים המשפיעים על הצלחת פרויקט תמ"א 38

חשוב לזכור כי אחוז ההסכמה לביצוע פרויקט תמ"א 38 הוא רק אחד הגורמים המשפיעים על הצלחת הפרויקט. גורמים נוספים המשפיעים על הצלחת הפרויקט כוללים:

  • היזם והקבלן – חשוב לבחור יזם וקבלן מנוסים ומקצועיים בתחום תמ"א 38. יזם וקבלן טובים יוכלו להבטיח כי הפרויקט יבוצע על פי התקנים ובזמן.
  • התכנון – חשוב לוודא כי התכנון של הפרויקט הוא מקצועי ומקיף. תכנון טוב יבטיח שהפרויקט יענה על צרכי הדיירים וישפר את איכות חייהם.
  • הביצוע – חשוב לוודא כי הפרויקט מבוצע על ידי עובדים מיומנים ובאמצעות חומרי בנייה איכותיים. ביצוע טוב יבטיח שהפרויקט יהיה בטוח ואיכותי.

על מנת להגדיל את הסיכויים להצלחת פרויקט תמ"א 38, חשוב לשים לב לכל הגורמים הללו.

 

אחוז ההסכמה הנדרש לביצוע פרויקט תמ"א 38 הוא גורם חשוב המשפיע על הצלחת הפרויקט. כחברת התחדשות עירונית מובילה בישראל, יסודות מאמינה כי אחוז ההסכמה הוא רק אחד הגורמים המשפיעים על הצלחת פרויקט תמ"א 38. אנו ביסודות מאמינים כי על מנת להבטיח את הצלחת הפרויקט, חשוב לשים לב גם לגורמים נוספים, כגון איכות היזם והקבלן, תכנון מקצועי ועבודה איכותית.

חברת יסודות מתחייבת לספק לדיירים את השירות הטוב ביותר, החל משלב הייעוץ הראשוני ועד להשלמת הפרויקט. אנו מאמינים כי באמצעות שיתוף פעולה פורה עם הדיירים, נוכל להוביל את הפרויקט להצלחה ולשפר את איכות חייהם של הדיירים!

 

מאמרים נוספים

פינוי בינוי: מה זה? ומה היתרונות והחסרונות

פינוי בינוי הוא תהליך של התחדשות עירונית, שבמסגרתו הורסים בניינים ישנים ומפנים את הדיירים למשכן חלופי ובונים במקומם בניינים חדשים ומחוזקים לפי תקני בנייה מחמירים ועדכניים. הבנינים משודרגים, גבוהים ורבי יחידות דיור לעומת אלו שנהרסו.

מה מרוויחים בעלי דירות בפרויקט פינוי בינוי?

פינוי בינוי הוא מודל של התחדשות עירונית, במסגרתו נהרסים בניינים ישנים ובמקומם נבנים בניינים חדשים. בעלי הדירות בבניינים הישנים זוכים לקבל דירה חדשה בבניין החדש, או פיצוי כספי. פרויקטים אלו גורמים לעליית רמת החיים גם מבחינה כלכלית.

איך לבחור חברה להתחדשות עירונית?

התחדשות עירונית היא תהליך מורכב המצריך שיתוף פעולה בין מספר גורמים, ביניהם דיירים, רשויות מקומיות ויזמים. הבחירה בחברה יזמית מתאימה היא קריטית להצלחת הפרויקט, שכן החברה היזמית היא זו שתהיה אחראית על ביצוע הפרויקט בפועל.

מה עושה חברה להתחדשות עירונית?

התחדשות עירונית היא תהליך של שדרוג שכונות עירוניות קיימות, באמצעות תוכניות פיתוח המביאות לשיפור באיכות החיים של התושבים, להגדלת היצע הדירות והשטחים הציבוריים, ולשדרוג התשתיות. תהליך ההתחדשות העירונית יכול להתבצע במגוון דרכים, כגון תמ"א 38 במסלול עיבוי וחיזוק הבניין ותוספת יח"ד, תמ"א 38 במסלול הריסה ובניה מחדש ופינוי בינוי.

רוצים לבצע בדיקת היתכנות אצלכם בבניין?

צרו קשר עוד היום:

צרו קשר עוד היום: רפי סילבר מנכ"ל התחדשות עירונית 050-5258061

או שלחו פרטים ואחד מנציגינו יצור אתכם קשר בהקדם

התחדשות עירונית

אנחנו רואים בהתחדשות עירונית הזדמנות עבור מרכזי הערים והשכונות הוותיקות בישראל.

01