פינוי בינוי

הירושלמים יודעים,

פינוי בינוי, עושים עם יסודות.

קבוצת יסודות היא קבוצה מובילה להליך פינוי ובינוי בירושלים, עם ניסיון ארוך שנים בפרויקטים של התחדשות עירונית ברחבי העיר. חברתנו מומחית בחידוש אזורי הליבה בעיר ואנו מאמינים כי פינוי ובינוי זו היא דרך יעילה ומתקדמת לחידוש העיר, תוך שימור המרקם האורבני והתרבותי הייחודי של ירושלים.

קבוצת יסודות רואה בהתחדשות עירונית הזדמנות לחידוש העיר, תוך שיפור איכות החיים של תושבי ירושלים. הקבוצה מספקת דירות איכותיות, נוחות וירוקות בתהליך ששומר על האינטרס של הדיירים שאיתם יד ביד אנו מקדמים את הפרויקט.

מה זה פינוי בינוי?

פינוי בינוי הינו מסלול של התחדשות עירונית, בהתחדשות עירונית מסוג פינוי בינוי קיימת הסתכלות רחבה יותר, ההליך מטפל במספר מבנים יחד תוך התחשבות במרחב הציבורי ושיפור איכות החיים של התושבים באזור.

 

כחלק מהליך זה הורסים את המבנים הישנים ובונים מבנים חדשים במקומם תוך מתן דגש על חידוש התשתיות ועל תכנון שטחי הציבור הנדרשים. כחלק מהתהליך הדיירים מפנים את בתיהם מרצונם ועוברים לדירה חלופית שעליה משלם היזם למשך תקופת הבניה.
בסוף יחזרו בעלי הדירות לבית החדש שלהם, שאותו חידשו ושדרגו ללא עלות מצידם.

פינוי בינוי הוא תהליך שעשוי לארוך מספר שנים. בישראל, פינוי בינוי החל בשנות ה-90 והפך לנפוץ יותר בשנים האחרונות לאור הצורך הגובר והולך בדירות חדשות למגורים ושיפור התשתיות.

 

הסיבות לכך כוללות מספר גורמים, כגון:

 

תוואי בינוי ישן:  במדינת ישראל קיימים הרבה מבנים שכבר לא תואמים את צרכי האוכלוסייה ולא מפיקים את המיטב לדיירים, פינוי בינוי מאפשר לנו למיטב את הבינוי כך שיתאים לצרכי הדיירים ויחדש את תוואי הבינוי לבינוי נכון יותר, בטיחותי יותר וטוב יותר עבורם.  

 

הזדקנות האוכלוסייה בישראל: קשישים רבים חיים בדירות ישנות וקטנות, שאינן מתאימות לצרכים שלהם. הדירות הללו לרוב אינן מונגשות, ויש להן בעיות של תחזוקה ותשתיות. קשישים רבים אינם מסוגלים לבצע שיפוצים בדירותיהם הישנות, וגם אם הם מסוגלים, העלויות גבוהות. פינוי בינוי מאפשר לקשישים לקבל דירות חדשות וגדולות יותר, המתאימות לצרכיהם ויכולותיהם וכוללות תשתיות משפרות חיים כמו מעלית לדוגמא.

 

עליית מחירי הדיור בישראל: עליית מחירי הדיור בישראל הפכה רכישת דירה חדשה לקשה משמעותית עבור רבים. פינוי בינוי מאפשר לדיירים לקבל דירות חדשות בפרויקט ולהגדיל את כמות הדירות בסביבה.

 

רצון של הממשלה להתחדשות עירונית: הממשלה שואפת לחידוש הערים, הגדלת מספר יחידות הדיור, שימור ושיפור איכות חיי התושבים, פיתוח התשתיות ולמיטב את ניצול הקרקע.

 

הליך מסוג פינוי בינוי זו דרך נהדרת לעשות זאת. פינוי בינוי מאפשר לשדרג את התשתיות קיימות, ממיטב את ערכי הקרקע ומנצל אותה באופן מקסימלי בהתאם למגבלות התכנון, כל זה תוך תכנון נכון יותר של המרחב, כבישים פארקים צורכי הציבור בכל אזור ואזור.

קראו עוד...

איך מתבצע פרויקט פינוי בינוי

שלבי התהליך של פינוי בינוי כוללים:

01

שלב 1 – הקמת נציגות פינוי בינוי

הקמת נציגות למתחם פינוי ובינוי זה צעד חשוב בתהליך פינוי ובינוי
אז מה היא נציגות?
נציגות היא קבוצה של דיירים שנבחרו לייצג את בעלי הזכויות מול הגורמים הרלוונטיים בניהם , יזם, עורכי דין, רשויות ועוד. העבודה השוטפת של נציגות בהליך של פינוי ובינוי כוללת תפקידים רבים וצריכה להיעשות בשקיפות וביושר כלפי שאר בעלי הדירות , תפקידה המרכזי הוא לקשר בין בעלי הזכויות לשאר הגורמים בתהליך

 

התחנה הבאה: בחירת יזם

02

שלב 2 – בחירת יזם

לאחר בחירת נציגות למתחם פינוי בינוי, הנציגות צריכה לבחור יזם שיהיה אחראי על ביצוע הפרויקט. היזם אחראי על כל השלבים בפרויקט משלב התכנון עד לדירה החדשה.
בחירת היזם היא חלק חשוב בהליך, חלק שיכול להשפיע באופן משמעותי על הצלחת הפרויקט.
לכן, חשוב לבחור יזם בעל ניסיון ומוניטין טוב.

לנו בחברת יסודות ניסיון מעמיק בפרויקטים שכאלה ובמרוצת השנים הובלנו עשרות פרויקטים של התחדשות עירונית בעבור לקוחות מרוצים – ונשמח לרתום את הניסיון שלנו גם לטובת הצלחת הפרויקט שלכם.

 

התחנה הבאה: חתימה על הסכם פינוי בינוי

03

שלב 3 – חתימה על הסכם פינוי בינוי

הדיירים יחד עם היזם חותמים על הסכם פינוי ובינוי. ההסכם קובע את התנאים של הפרויקט, בהסכם מפורטות ההתחייבויות של שני הצדדים אחד כלפי השני בניהם התמורות שיקבלו בעלי הדירות בעבור ביצוע הפרויקט.

 

התחנה הבאה: שינוי תוכנית בניין עיר

04

שלב 4 – שינוי תוכנית בניין עיר

לאחר חתימה על הסכם פינוי ובינוי, מתחיל היזם תהליך של שינוי ייעוד הקרקע במתחם, את התהליך היזם מבצע בעזרת אנשי מקצוע ובשיח משותף עם מוסדות התכנון, ובו יכתבו ההוראות הכלליות לבינוי במתחם העתידי.
תהליך שינוי התב"ע מגדיר מחדש את ייעוד הקרקע, אחוזי הבניה ואפילו יכול להגדיר את אופי המבנים במידת הצורך.

 

התחנה הבאה: הוצאת היתר בניה

05

שלב 5 – הוצאת היתר בניה

אחרי שינוי התב"ע היזם מתחיל לקדם את היתר הבניה, היתר בניה ניתן בהתאם להוראות תוכניות התב"ע ועל פי חוק התכנון והבניה, בשלב זה המתחם יתוכנן באופן פרטני יותר.

 

התחנה הבאה: ביצוע

06

שלב 6 – ביצוע

בעת אישור היתר הבניה היזם מודיע לבעלי הדירות על פינוי הדירות הישנות והיזם מתחיל בהריסת המבנים הישנים.לאחר הריסת המבנים הישנים, מתחילים לבנות את המבנים החדשים. בניית המבנים יכולה להימשך מספר שנים, כתלות בהיקף ומורכבות הפרויקט.

 

התחנה הבאה: אכלוס בבית החדש שלכם

07

שלב 7 – אכלוס בבית החדש שלכם

בשלב האחרון הדיירים מקבלים את המפתח לבית החדש שלהם

שלב 1 - הקמת נציגות פינוי בינוי
הקמת נציגות למתחם פינוי ובינוי זה צעד חשוב בתהליך פינוי ובינוי אז מה היא נציגות? נציגות היא קבוצה של דיירים שנבחרו לייצג את בעלי הזכויות מול הגורמים הרלוונטיים בניהם , יזם, עורכי דין, רשויות ועוד. העבודה השוטפת של נציגות בהליך של פינוי ובינוי כוללת תפקידים רבים וצריכה להיעשות בשקיפות וביושר כלפי שאר בעלי הדירות , תפקידה המרכזי הוא לקשר בין בעלי הזכויות לשאר הגורמים בתהליך
שלב 2 - בחירת יזם
לאחר בחירת נציגות למתחם פינוי בינוי, הנציגות צריכה לבחור יזם שיהיה אחראי על ביצוע הפרויקט. היזם אחראי על כל השלבים בפרויקט משלב התכנון עד לדירה החדשה. בחירת היזם היא חלק חשוב בהליך, חלק שיכול להשפיע באופן משמעותי על הצלחת הפרויקט. לכן, חשוב לבחור יזם בעל ניסיון ומוניטין טוב. לנו בחברת יסודות ניסיון מעמיק בפרויקטים שכאלה ובמרוצת השנים הובלנו עשרות פרויקטים של התחדשות עירונית בעבור לקוחות מרוצים - ונשמח לרתום את הניסיון שלנו גם לטובת הצלחת הפרויקט שלכם.
שלב 3 - חתימה על הסכם פינוי בינוי
הדיירים יחד עם היזם חותמים על הסכם פינוי ובינוי. ההסכם קובע את התנאים של הפרויקט, בהסכם מפורטות ההתחייבויות של שני הצדדים אחד כלפי השני בניהם התמורות שיקבלו בעלי הדירות בעבור ביצוע הפרויקט.
שלב 4 - שינוי תוכנית בניין עיר
לאחר חתימה על הסכם פינוי ובינוי, מתחיל היזם תהליך של שינוי ייעוד הקרקע במתחם, את התהליך היזם מבצע בעזרת אנשי מקצוע ובשיח משותף עם מוסדות התכנון, ובו יכתבו ההוראות הכלליות לבינוי במתחם העתידי. תהליך שינוי התב"ע מגדיר מחדש את ייעוד הקרקע, אחוזי הבניה ואפילו יכול להגדיר את אופי המבנים במידת הצורך.
שלב 5 - הוצאת היתר בניה
אחרי שינוי התב"ע היזם מתחיל לקדם את היתר הבניה, היתר בניה ניתן בהתאם להוראות תוכניות התב"ע ועל פי חוק התכנון והבניה, בשלב זה המתחם יתוכנן באופן פרטני יותר.
שלב 6 - ביצוע
בעת אישור היתר הבניה היזם מודיע לבעלי הדירות על פינוי הדירות הישנות והיזם מתחיל בהריסת המבנים הישנים.לאחר הריסת המבנים הישנים, מתחילים לבנות את המבנים החדשים. בניית המבנים יכולה להימשך מספר שנים, כתלות בהיקף ומורכבות הפרויקט.
שלב 7 - אכלוס בבית החדש שלכם
בשלב האחרון הדיירים מקבלים את המפתח לבית החדש שלהם
Previous slide
Next slide

שאלות ותשובות על פינוי ובינוי

על מנת לקבל אישור לפרויקט פינוי בינוי, על הפרויקט לעמוד במספר תנאים, וביניהם:
-מינימום של 24 דירות במצב הקיים
-מינימום של 70 יחידות במצב העתידי
-הסכמת שני שלישים מהדיירים בבית המשותף
-הכרזה על המתחם כמתחם לפינוי בינוי

התמורות שדיירים מקבלים בפרויקט פינוי בינוי נקבעות בהתאם להסכם פינוי בינוי. התמורות יכולות לכלול:
-דירה חדשה בתוספת מטרים
-מרפסת
-מחסן
-חניה
וכל אלה הם רק חלק מהתמורות שיקבלו הדיירים

בעבר פרויקט מסוג פינוי בינוי יכל להימשך מעל לעשור ואפילו יותר, עם זאת בשנים האחרונות התהליך התקצר בהרבה בזכות רצון לקדם הליכים של פינוי בינוי מצד הרשויות. משך הזמן של פרויקט פינוי בינוי משתנה בכל פרויקט, אבל התהליך קצר יותר ויכול לקחת כמה שנים

ישנם כמה שלבים עיקריים בתהליך פינוי בינוי וביניהם – הקמת נציגות, בחירת חברה יזמית שתוביל את הפרויקט, חתימה על הסכם פינוי בינוי, שינוי תב"ע, הוצאת היתר בניה, ביצוע ובסופו של דבר מעבר לדירות החדשות – אכלוס.

 • פינוי בינוי מציע מספר יתרונות עבור הדיירים, כגון:
  -דירות חדשות וגדולות יותר.
  -תנאי מגורים טובים יותר.
  -שדרוג התשתיות המקומיות.
  -שדרוג המרחב הציבורי.
  -פיצויים כספיים ו/או דירות חדשות.